Competitions

Laura Literary Awards

$780 Prize Money

The Laura Literary Awards are co-ordinated by Rocky River ‘Riters and proudly sponsored by The Flinders News and Rocky River ‘Riters. Closing date for 2019 Laura Literary Awards is on Friday 12th April 2019.

Please post your entries in plenty of time to reach us by the above date. Winners will be announced on 22 June 2019 at our Presentation night.

2019 Laura Literary Awards entry form


Congratulations and Thanks to all Entrants to the Laura Literary Awards.

‘A Man Alone’ by David Campbell and ‘Mr Takuma’ by Coco Huang have been included in the Award Winning Australian Writing Anthology.

Poetry and Prose sections Competition for 2018 now finalised, see Winners List below

List of winners from PRESENTATION NIGHT 2018 at Gladstone, South Australia

Open Prose

Winner: “Abandonment”   by  Leonie Crowden, Launceston Tas

Highly Commended: “Broken Journeys”         by David Vernon    Hall ACT

Highly Commended:  “A Taste for Gecko”  by Ashley Keeling, Broadmeadows NSW

Commended: “Lacking in Love”  by  Colleen Russell, Avalon Beach NSW

Commended: “Conversations with an Outhouse” by Graham McDonald, Denmark WA


Young Adult Prose

Winner: “Ink”  by Kodi Sawtell (16yrs)  from Coochin, NSW

Highly Commended: “Her Name is Hope”  by Kodi Sawtell (16yrs) from Coochin NSW

Commended: “The Escort”  by Emily Mannix (17yrs) from Strathdale Vic

Commended: “The Trouble with Boat People”  by Jessamine Foley-Tassicker (17yrs) from Queanbeyan NSW


Junior Prose

Winner: “The Underground” by Phoenix Pan (9yrs) Knox Grammar Preparatory School, Wahroonga NSW

Highly Commended: “My Last Breath” by Kimberly White (12yrs) Napperby Primary School, SA

Highly Commended: “The Wicked Witch Express”  by Lily Grimes (11yrs) Ormeau Hills, Qld

Commended: “The Wergils” by Sam Jenkins (9yrs) West Pymble NSW

Commended: “The Stolen Star Sign” by Lillie Shepherdson (12yrs) Laura Primary School


Junior Primary Prose

Winner: “The Red Diamond of Rio”  by Thomas Liddell (8yrs), Knox Grammar Preparatory School Wahroonga NSW

Highly Commended: “Vampire”  by Eleni Chapman (8yrs) Ascot, WA

Highly Commended: “Witch Monday and the Aliens”  by Neiva Webb (6yrs), Athelstone SA

Commended: “My Pet fish”   by Max Wang (8yrs) Knox Grammar Preparatory School, Wahroonga, NSW

Commended: “The Boy Who Cried Monster” by Cedar Robinson (8yrs) Knox Grammar Preparatory School, Wahroonga, NSW

Special Mention: “The Legends of Super Cat” by   Tom Hogg(6yrs), South Melbourne, Vic


Open Poetry:

Winner: “Shadowfall” by Jacqueline Trott , Mudgee NSW

Highly Commended: “Drover’s Dawn” by Jim Kent,  Port Fairy Vic

Highly Commended: “Coming Home” by Jim Kent, Port Fairy Vic

Commended: “Crimes of Youth” by David Watt, Wanniassa ACT

Commended: “Summer Day in Leonora”  by Peter O’Shaughnessy, Eaton WA


Open Bush Poetry

Winner: “Pappinbarra Burning” by Tom McIlveen, Port Macquarie NSW

Highly Commended: “Baa-baa Joe” by Frank Heffernan, Narrogin WA

Highly Commended: “Farewell” by David Campbell, Aireys Inlet Vic

Commended: “Looking back” by Terry Piggott, Lynwood WA

Commended: “Bushfire” by Neil Mumford, Port Pirie SA


Young Adult Poetry:

Winner: “Oppression” by Lucinda Jackson (14yrs)  Tweed Heads West, NSW

Highly Commended: “Verge of Maybe”  by Jessica Brown (14yrs) St Ives NSW

Highly Commended: “Our Final Farewells” by  Lily Webster (13yrs) Caves Beach NSW

Commended: “Dear Grandpa” by Kate Case 15 Orroroo SA


Junior Poetry:

Winner: “The Life of Candles” by Nysha Gajjar (11yrs)  North Sydney NSW

Highly Commended: “Australian Soldier; My Heritage”  by Alana Yearby (10yrs)  Mount Kiera NSW

Highly Commended: “Life”      by Max Mitchell (9yrs)  Knox Grammar Preparatory School, Wahroonga NSW

Commended: “A Magic Only Stories Will Bring”  by Amara Steele (9yrs) Splitters Creek, NSW

Commended: “Scuttles the Crab”      by  Jing Quan Chong  (10yrs) Leeming WA


Junior Primary Poetry

Winner: “Total Immersion”  by Cedar Robinson (8yrs) Knox Grammar Preparatory School, Wahroonga, NSW

Highly Commended: “Stolen Generation”    by Harry Yu  (8yrs) Knox Grammar Preparatory School, Wahroonga, NSW

Highly Commended: “Insects”  by  Ethan Ma (8yrs)  Knox Grammar Preparatory School, Wahroonga, NSW

Commended: “My Best Friend” by Derek Zhu  (8yrs)  Knox Grammar Preparatory School, Wahroonga, NSW

Commended: “My Wild Crazy Nana”  by Riley Wooster (7yrs) Shepparton Vic

Congratulations to all winners and thanks to all entrants from the Rocky River ‘Riters.

Advertisements